Inici

Sabies que... des del març del 2019 és possible cotitzar en règim d'artistes en períodes d'inactivitat?

| 04/04/2019

Sabies que... des del març del 2019 és possible cotitzar en règim d'artistes en períodes d'inactivitat?
Sabies que... des del març del 2019 és possible cotitzar en règim d'artistes en períodes d'inactivitat?

El 13 de març de 2019 va entrar en vigor el Reial Decret-llei núm. 8/2019, de 8 de març, el qual modifica l'article 249.1. ter de la Llei General de la Seguretat Social que regula la inclusió dels artistes en el Règim General de la Seguretat Social durant els períodes d'inactivitat.

Els canvis més importants són:

  • Un/a artista es pot donar d'alta en qualsevol moment, però quan se sol·licita la inclusió no es pot estar donat d'alta en un altre règim de la seguretat social o en el RETA, després sí.
  • Durant l'any natural anterior a la sol·licitud d'inclusió cal haver percebut retribucions superiors en dues vegades el salari mínim interprofessional mensual en còmput mensual.
  • Si es reconeix la inclusió, tindrà efectes des del primer dia del mes posterior a la data de sol·licitud d'inclusió.
  • Si anteriorment s'ha produït la baixa d'ofici per impagament de quotes, el sol·licitant no es podrà tornar a donar d'alta si no abona el pagament de les quotes degudes.
 Podeu consultar el document que ha elaborat el departament jurídic de l'AADPC per explicar en què consisteixen aquests canvis aquí.

Aprofitem per recordar-vos que els socis i sòcies de l'APdC teniu accés a assessorament legal gratuït i personalitzat, demanant cita prèvia a [email protected].